2016 KPSS tercih sonuçları açıklandı | ÖSYM

2017-01-10 11:08:00
2016 KPSS tercih sonuçları açıklandı | ÖSYM |  görsel 1

2016 KPSS tercih sonuçlarında süreç sona erdi, dün akşam Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yerleştirme sonuçlarını kendi sitesinde açıkladı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 09 Ocak akşam saatlerinde sonuçları açıkladıktan sonra başvuru yapanlar atanıp atanamadığını kurumun sitesinde görebilecekler. Kurum tercih yapanların sonuçlarını görmeden önce uyarıda bulundu. Açılan sayfada "url" adresi kurumun istediği şekilde değilse, kimlik numaranızı kesinlikle yazmayın uyarısında bulundu.

KPSS Ortaöğretim Önlisans ve Lisans tercih (yerleştirme) sonuçları ÖSYM'nin sitesinde açıklandı, erişime açıldı. 20 Kasım 2016 tarihinde başlayan süreç 50 gün sonra sona erdi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tercih sonuçlarını kendi sitesinden açıkladı. Tercih yapan adaylar, linki tıklamadan önce aşağıdaki url adresine bakmalıdır. Link ile aşağıdaki url adresi bir değilse, kesinlikle T.C Kimlik numarası yazılmamalıdır.   

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni tercih başvuruları ne zaman başlayacak?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin yayınlayacağı tercih başvuruları konusunda net bir tarih yoktur. Kurum tercih başvurularını yayınlar yayınlamaz haber içeriğimizde yer alacaktır.

KILAVUZU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

(TABLO 1) Ortaöğretim mezunları için açılan kadroları görmek için TIKLAYINIZ

Önemli: Sınava girenler sadece mezun olduğu tablolarladan başvuru yapma hakkına sahiptir. Diğer başvurular geçeli olmayacaktır.

Kurumların istediği "Özel Koşulları" görmek için  TIKLAYINIZ

Eğitim uzmanlarından önemli uyarılar (Nitelik kodu)

Kılavuz açıklandıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar: Kadro tercihinde bölümünüz kaçıncı sırada? Kadro açan kurum, bölüm sıralandırmasına dikkat ediyor. Örneğin; Kütüphane memuru olmak istiyorsanız; nitelik kodu sıralandırmasına bakmanız gerekmektedir. Nitelik kod sıralandırmasına göre alımlar gerçekleşecektir. Nitelik kod sıralandırmasında istediğiniz bölüm üçüncü veya dördüncü sırada ise ilk alınacaklar birinci veya ikinci sırada olanlar olacaktır. Kurumların istediği özel şartlar dikkatlice okunmalı ve incelenmeli. Örneğin; Bilgisayar programcılığı için kurumlar sertifika isteyebilir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, geçen hafta cevap kağıdını yayımlamıştı.

CEVAP KAĞIDINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

15 Temmuz Darbe Girişimi sınava damgasını vurdu

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sorusu, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda en dikkat çeken sorulardan bir tanesiydi. Darbeyi önleyen en önemli isimlerden Şehit Ömer Halisdemir üzerine kurum bir soru hazırladı: "Hangi üniversitenin ismi Ömer Halisdemir olarak değiştirildi? Birçok insan sorunun cevabını “Niğde” olarak cevap verdi. Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde Üniversitesi’nin yeni adını “Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi” olarak değiştirdiklerini açıklamıştı. 

SORU VE CEVAPLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS puanı nasıl hesaplanır? Standart sapma nedir?

Kurum 120 soru sormaktadır. 60 tane genel yetenek, 60 tane genel kültür. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Ve bu sayede net durumu oluşuyor. En önemli durum standart sapma konusu. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. Puan hesaplamasında öngörülen bir puan sistemi mevcuttur. Klasik olarak 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla ortalama puan belli olmaktadır. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmaktadır ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak + veya – 5 puan üzerinden puan belli olur.

Tercih durumu

Sonuçların açıklanmasından sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih işlemlerine başlayacak. Tercih işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmeyecek. Önlisans sınavına giren adayların da tercihleri beklemesinden ötürü tercih işlemleri bütün olarak yapılması bekleniyor. Kılavuz üzerinden yapılacak olan işlemler, kurumların açacağı kadroya göre şekil alacaktır.

15
0
0
Yorum Yaz