2017 MEB ehliyet sınav takvimini açıkladı

2016-12-29 09:15:00
2017 MEB ehliyet sınav takvimini açıkladı |  görsel 1

17 Aralık 2016 tarihinde sınava girenler "ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak" sorusunu sormaya devam ederken, MEB sonuçların ne zaman açıklanacağına dair net bir tarih vermese de, takvimine bakıldığında hangi tarihler arasında açıklanacağı tahmin ediliyor. Sonuçların ardından direksiyon sınavı var. Sonuçlardan sonra nasıl bir prosedür gerçekleşecek? Milli Eğitim Bakanlığı kendi sitesinden 2017 Ehliyet sınav tarihlerini açıkladı.

MEB ehliyet sınav sonuçlarını açıklamadan önce kendi sitesinde ehliyet sınav tarihlerini (2017) kamuoyuyla paylaştı. Sınava girenler sonuçların açıklanmasını beklerken, sonuçların açıklanmasından sonra, prosedür nasıl gerçekleşecek? Ve stajyer ehliyet belgesi aldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sonuçların açıklanma tarihi

Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Aralık tarihinde yaptığı sınavın sonuçlarını en erken 15 gün sonra açıklama durumuna sahip. Sonuçlar için net bir tarih yoktur. Tahmini dönem Ocak ayının ilk haftası.

2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

Hangi konulardan kaç soru soruldu?
4 konudan soru sorulacaktır: İlk yardım 12 soru, Trafik 23 soru, Motor 9 soru, Trafik adabı 6 soru. Toplam 50 soru, sınav süresi ise 60 dakika. 
Ehliyet sınıfları nelerdir?
M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları sınavda İlkyardım, trafik, çevre, araç tekniği, trafik adabı konularındaki sorulardan sorumludur. 
Ehliyet sınavlarında videolu eğitim dönemi
Ehliyet sınavına girecek adaylar artık 20 dakikalık bir video izleyerek sınava girecek. Bu videoda direksiyon sınavında dikkat etmesi gereken kurallar olacak. 
Stajyer ehliyet nedir?
Ehliyet sonuçlarında kazanan adaylar, 2 yıl olmak üzere stajyer ehliyet belgesine sahiptir. Bu süre zarfında; 5 kez kırmızı ışık ihlali olursa, 5 kez hız limiti aşılırsa, 2 yıl süre zarfında toplam ceza 75 puan olursa, ölümcül veya yaralanma kazasına suçlu görünürse, stajyer ehliyet belgesi geri alınacak ve normal ehliyet belgesi verilmeyecek. 2 yıl sonra trafik kurallarına uyan ve yapılmaması gerekenlere dikkat eden stajyerehliyet belgesine sahip olan sürücü, 1 yıl içerisinde normal ehliyet belgesini alabilir.
Trafik kazalarına sebep olan faktörler nelerdir?
Trafik kazaları sebeplerine bakıldığında birinci sırada "hatalı sollama" gözükür. Hatalı sollama konusu trafik kurallarında çok net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kurallar ya unutulmuştur ya da bireyin "acil" bir şekilde bir yere yetişme isteği vardır. Araç ne kadar hızlı olursa olsun belirli hızda giden araçtan en fazla 30 dakika önde olur. 30 dakika daha erken gitmek trafik kazasına davetiye çıkartmak demek.
Trafik kazalarında ikinci sırada olan ise "alkol" tüketimi. İçişleri Bakanlığı bu konuda sert bir tutum içerisindedir. Alkol kullanıp araç kullanan vatandaşların ehliyetlerine el konulmaktadır. Belirli süreler içerisinde ehliyetine el konulan kişi, belli bir para cezası ödemektedir. Kurallar gereği alkol kullanımı tekrarlanırsa ömür boyu araçlardan men edilmektedir.
Üçüncü sırada "uykusuzluk" Uzun yolculukta vatandaşların uykusuzluğundan ötürü trafik kazası yapmaları oldukça fazladır. Özellikle büyük araç kullanan kişilerin yeterince uyumamaları ve zamanında yetişme stresi baz alındığında, sonuçları istemsiz olarak karşımıza çıkmaktadır. cnntürk

13
0
0
Yorum Yaz