2017 YGS başvuruları bugün başlıyor

2017-01-04 12:29:00
2017 YGS başvuruları bugün başlıyor |  görsel 1

2017 YGS başvuruları ÖSYM'nin AİS sitesinde bugün 4 Ocak'ta sabah saat 10:00'da başlıyor. Dün Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2017 ÖSYS Kılavuzu'nu yayımladı, kılavuza dair önemli açıklamalarda bulundu. Baştan aşağı değişen sistemde yenilikler ayrıntılı olarak haber içeriğimizde... Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na dair tüm ayrıntılı bilgiler soru ve cevap formatında işlenmiştir. İşte sınav başvuruları ve sınava dair önemli ayrıntılar...

2017 YGS başvuruları 4 Ocak 2017 Saat 10:00'da ÖSYM'nin AİS sitesinde başlıyor. Sınava girecek olanlar için kapsamlı bir soru cevap çalışılması yapılmıştır. Haber içeriğimizde konu başlıkları şu şekildedir: Başvuru tarihleri, ücretler, ücretlerin ödeneceği yerler, sınav tarihi ve sınav saatlerinde yeni gelişme, 2017 ÖSYS Kılavuzu'ndaki değişikliker...

Başvurular ne zaman başlıyor ne zaman sona eriyor?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yapacağı sınavda başvurular 04 Ocak 2017 saat 10:00'da başlıyor, 18 Ocak 2017 saat 23:59’ta sona eriyor.

Başvurular hangi siteden yapılacaktır?

Sınava girecek olan öğrenciler başvuruyu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin AİS sitesinden yapacaktır.

SİTEYE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru ücreti ne kadar olacak?

Başvuru ücreti 60 Türk lirası'dır. Ücretin ödeneceği son tarih 19 Ocak 2017'dir.

Başvuru için yapılacak ödemeler hangi bankaya yatırılmaktadır?

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı

Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı

Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

Not: Ücretler banka kartı ile ÖSYM'nin ÖDEME sitesinden de yatırılabilir.

 

KURUMUN SİTESİNDEN ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav ne zaman yapılacak?

Sınav 12 Mart 2017 Pazar günü saat 10:00'da yapılacaktır. Sınav giriş yerleri sınavdan bir hafta önce siteden yayınlanacaktır.

Sınav 12 Mart 2017 Pazar günü saat 10:00'da yapılacaktır. Sınav giriş yerleri sınavdan bir hafta önce siteden yayınlanacaktır.

Önemli not: Kurumun son açıklamalarında sınav binalarına 10:00'da başlayan sınavlarda 09:45'ten sonra kimse alınmayacaktır.

Sonuçlar ne zaman açıklanacaktır?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin sonuç takvimine bakıldığında net bir tarih verilmemektedir. Sonuçlar, sınavdan 15 gün sonra açıklanmaktadır. Süreç bir aya kadar da çıkabilmektedir. Sonuçları yayınlama hakkı sadece ÖSYM’ye aittir. Başka bir sitede yayınlanması yasaktır.

Sonuçlar ev adresine gönderilecek mi?

Hayır, sonuçlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar postahane üzerinden evlere gönderilmeyecektir.

Sınav zamanında öğrencinin yanında ne olması gerekmektedir?

T.C Nüfus Cüzdanı, sınav giriş belgesi.

Not: Nüfus cüzdanında sınava girecek olan öğrencinin “vatandaşlık numarası” olması gerekmektedir. Vatandaşlık numarası olmayanlar sınava girmeyecektir. Nüfus cüzdanında fotoğraf güncel ve yeni olması gerekmektedir. (Geçerlilik süresi 50 ay ve kurumun bürolarında fotoğrafın çekilmesi gerekmektedir. )

Sınav zamanında öğrencinin yanında olmaması gerekenler nelerdir?

Kurumun sınav yönetmeliğine göre; Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla, Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla, Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla, Yiyecek, su hariç içecek vb. gıda maddeleriyle, İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla sınava girilmesi kurum tarafından yasaklanmıştır. 

YGS sınavına girmek zorunlu mudur?

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarından herhangi birine girmek isteyen tüm öğrenciler, sınava girme mecburiyeti vardır. 

Sınava kimler girmeyebilir?

TUBİTAK üzerinden Uluslarası Olimpiyatlarda; altın, gümüş, bronz madalya alanlar; ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışması'nda ilk üçe girenler sınava girmeyebilir.

Önemli not: Burslu bölümler yazılamaz ve ÖSYS formu doldurma şartı vardır

13
0
0
Yorum Yaz