BİFO& Fazıl Say Festivali başlıyor!

2012-12-11 14:52:00
BİFO& Fazıl Say Festivali başlıyor! |  görsel 1

 

İlk kez gerçekleştirildiği 2010 yılından bu yana klasik müzik tutkunlarının heyecanla beklediği BİFO& Fazıl Say Festivali, bu yıl 14, 15 ve 16 Aralık tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

 

Üç konseri kapsayan etkinlikte, Fazıl Say’ın yeni dört yapıtının Türkiye prömiyeri gerçekleşecek.

 
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), aralık ayında üç özel konserle Fazıl Say’la buluşacak.. Borusan Kültür Sanat’ın ilk kez 2010 yılında gerçekleştirdiği BİFO & Fazıl Say Festivali’nin ikincisi 14–16 Aralık tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.  BİFO & Fazıl Say Festivali’nde, Fazıl Say’ın ses getiren dört yeni yapıtı, Hezarfen, Viyolonsel ve Piyano Sonatı “Dört Şehir”, Panter ve Universe’ün Türkiye prömiyerleri yapılacak.
 
BİFO& Fazıl Say Festivali’nin ilk konseri 14 Aralık’ta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleşecek. 15 Aralık’taki konserde Fazıl Say’a Borusan Quartet, Borusan Tahta Nefesliler Beşlisi ve sopranolar Dilruba Bilgi, Sanem Demircioğlu ve Nihan İnan eşlik edecek. 16 Aralık’ta, etkinliğin son konserinde yine Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Fazıl Say’la birlikte sahnede olacak. 
 
Festival ‘’Hezarfen Ney Konçertosu”nun Türkiye prömiyeri ve Mezopotamya Senfonisi ile başlıyor
 
14 Aralık Cuma akşamı BİFO Onursal Şefi Gürer Aykal’ın yöneteceği konserin ilk bölümünde, Fazıl Say'ın dünya prömiyerini BİFO ile birlikte Almanya’nın Mannheim kentinde yaptığı “Hezarfen” adlı ney konçertosunun Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. İkinci bölümde ise Say’ın hem günümüz Ortadoğu’sunu, hem tarih boyunca Mezopotamya kültürünü anlattığı, tüm dünyada yankı uyandıran eseri “Mezopotamya” adlı senfonisi seslendirilecek. Konserde BİFO ve Fazıl Say’a Burcu Karadağ (ney), Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar), Carolina Eyck (theremin), Çağatay Akyol (blokflüt) ve Bülent Evcil (bas flüt) eşlik edecek.
 
Borusan Quartet ve Fazıl Say’dan “Dört Şehir” prömiyeri 
 
15 Aralık Cumartesi akşamı, Say'ın piyano ve viyolonsel sonatı “Dört Şehir”in Türkiye’de ilk defa seslendirileceği konserde, sanatçının oda müziği yapıtlarına da yer verilecek. Say’ın “Boşanma” adlı dörtlüsünü Borusan Quartet, nefesli sazlar beşlisi için yazdığı “Alevi Dedeler Rakı Masasında”yı da Borusan Tahta Nefesliler Beşlisi Fazıl Say ile birlikte seslendirecek.  Behçet Aysan, Metin Altıok ve Aziz Nesin’in şiirlerinin seslendirileceği, Say’ın piyano ve soprano için yazdığı “Ses”te ise sopranolar Dilruba Bilgi, Sanem Demircioğlu, Nihan İnan ve Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar) Fazıl Say’a eşlik edecek.
 
 BİFO& Fazıl Say Festivali ‘’Panter” ve “Universe”ün Türkiye prömiyerleri ile sona erecek
Festivalin, BİFO’nun Fazıl Say’la sahne alacağı, son konserini yine Gürer Aykal yönetecek. Konserin ilk bölümünde Schumann’ın La Minör Piyano Konçertosu, ardından Say’ın yirmi dört yaşındayken Berlin’de bestelediği konçertosu “İpekyolu” seslendirilecek. 
 
İkinci bölümde ise Say’ın “Panther” ve “Universe” adlı eserlerinin Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. “Panther”, Dortmund Konser Salonu’nun 10. yılı onuruna sipariş edildi ve Say bu yapıtı Rainer Maria Rilke'nin "Der Panther" adlı şiiri üzerine besteledi.
“İstanbul” ve “Mezopotamya” senfonileri ile tüm dünyada yankı uyandıran Fazıl Say’ın üçüncü senfonisi olan “Universe” ilk kez Ekim ayında Avusturya'nın Salzburg kentinde seslendirildi ve büyük beğeni topladı. Yapıt, Evrenin Genişlemesi, Venüs, Jüpiter’de Fırtına, Dünya Benzeri Gezegen Gliese 581 g, Supernova ve Karanlık Madde bölümlerinden oluşuyor. Say bu yapıtıyla, daha önce orkestralarda hemen hemen hiç kullanılmayan theremin, daxophone ve vibratone gibi birçok yeni enstrüman ile klasik orkestra anlayışına da yeni bir bakış açısı getiriyor.
 
Say: “BİFO ile çalmak her zaman heyecan verici”
 
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile birlikte çok sayıda konsere imza atan Fazıl Say, BİFO & Fazıl Say Festivali’ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu, “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile kurulduğu günden bu yana heyecan verici birlikteliğimiz devam ediyor. Orkestra ile Gürer Aykal yönetiminde pek çok konser gerçekleştirdik. Pek çok eserim Türkiye’de ilk kez seslendirildi. Türkiye turneleri, Avrupa turneleri gerçekleştirdik beraber. Artık müzik dili olarak bir uyum bulduk. Beraber büyümenin, yükselmenin ve genişlemenin uyumu, müzik içindeki güzelliğidir ulaşmaya çalıştığımız. Her iki yılda bir BİFO & Fazıl Say Festivali’ni düzenliyoruz. Bu festivallerde orkestra benim yeni eserlerimi yorumluyor. Beraber çalışıyoruz. Uzun provalardan sonra konserler veriyoruz. CD kayıtları yapıyoruz. Bu yılki festival programımızda “Mezopotamya” ve “Universe” adlı senfoniler, “Hezarfen” Ney Konçertosu ve “İpekyolu” Piyano Konçertosu var. Ayrıca, orkestra elemanlarından oluşan gruplar ile de oda müziği konserleri var. Yaylı sazlar dörtlüsü için Boşanma (Borusan Quartet ile), nefesli sazlar beşlisi için “Alevi Dedeler Rakı Masasında”, lirik soprano ve orkestra için yazılan “Der Panther”, çello ve piyano sonatı “4 Şehir” bunlardan bazıları.”
 
BİFO & Fazıl Say Festivali
 
Program
14 Aralık 2012 Cuma
 
Yer: Lütfi Kırdar UKSS
Saat: 20.00
 
Gürer Aykal, Şef
Burcu Karadağ, ney
Aykut Köselerli, vurmalı çalgılar
Fazıl Say, piyano
Carolina Eyck, theremin
Çağatay Akyol, blok flüt
Bülent Evcil, bas flüt
 
Say: Ney Konçertosu, “Hezarfen”, Op. 39 (Türkiye prömiyeri)
Say: 2. Senfoni, “Mezopotamya”, Op. 38
 
Bilet fiyatları: 1. Kategori: 200TL, 2.Kategori: 150TL, 3. Kategori: 100TL, 4. Kategori: 50TL
 
FAZIL SAY'LA ODA MÜZİĞİ
 
15 Aralık 2012 Cumartesi
 
Yer: Lütfi Kırdar UKSS
Saat: 20.00
 
Say: Beşli, “Alevi Dedeler Rakı Masasında”
Borusan Tahta Nefesliler Beşlisi
Bülent Evcil, flüt
Ferhat Göksel, klarnet
Cem Akçora, korno
Sezai Kocabıyık, obua
Selim Aykal, fagot
 
Say: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Op. 29, “Boşanma”
Borusan Quartet
Say: Piyano ve Viyolonsel için Sonat, Op. 41 (Türkiye prömiyeri)
Fazıl Say, piyano
Çağ Erçağ, viyolonsel
Say: “Ses”, Piyano ve Soprano için, Op. 40
1. Bir Bahar Dalıyla (Şiir: Behçet Aysan)
2. Odasında Bir Evin (Şiir: Metin Altınok)
3. Sivas Acısı (Şiir: Aziz Nesin)
 
Fazıl Say, piyano
Tülay Günal, anlatıcı
Dilruba Bilgi, soprano
Senem Demircioğlu, soprano
Nihan İnan, soprano
Aykut Köselerli, vurmalı çalgılar
 
 
Bilet fiyatları: 1. Kategori: 120TL, 2.Kategori: 80TL, 3. Kategori: 60TL, 4. Kategori: 40TL
 
16 Aralık 2012 Pazar
 
Yer: Lütfi Kırdar UKSS
Saat: 20.00
 
Gürer Aykal, şef
Fazıl Say, piyano
Christina Oelze, soprano
Carolina Eyck, theremin
Aykut Köselerli, vurmalı çalgılar
 
Schumann: Piyano Konçertosu, La minör, Op. 54
Say: İpekyolu, Op. 4
 
I. Ak Güvercin-Kara Bulutlar
II. Hint Dansları
III. Massacre
IV. Toprak Ana’nın Türküsü
 
Say: “Panter”, Lirik soprano ve orkestra için Lied, Op. 37b (R.M. Rilke) (Türkiye prömiyeri)
Say: 3. Senfoni, “Universe” (Türkiye prömiyeri)
 
 
Bilet fiyatları: 1. Kategori: 200 TL, 2.Kategori: 150 TL, 3. Kategori: 100 TL, 4. Kategori: 50 TL
 
BİFO& Fazıl Say Festivali biletleri BİLETİX Perakende Satış Noktaları ve BİLETİX Çağrı Merkezi’nden (0216 556 98 00) temin edilebilir.

99
0
0
Yorum Yaz