Bu ülkeye vatandaşlık sadece 44 Bitcoin

2017-10-12 12:51:00

Avustralya'nın komşu adalarından biri olan Vanuatu yeni bir uygulama başlattı. Hükümetin aldığı kararla sadece 44 bitcoin karşılığında Vanuatu vatandaşı olma imkanı tanınıyor. AB ülkeleri ve İngiltere dahil 113 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyan Vanuatu çifte vatandaşlara düşük vergi sağlıyor.

Güney Pasifik’teki ufak bir ada dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Dünyada hala tartışılan sanal para birimini kullanan Vanuatu, sadece 44 bitcoin’e vatandaşlık vereceğini duyurdu. Şu sıralarda borsada 1 Bitcoin yaklaşık olarak 4.581 dolar iken Vanuatu’dan nakit vererek vatandaşlık almak için ise yaklaşık 200.000 doları gözden çıkarmak gerek.

Eski İngiliz kolonilerinden olan Vanuatu vatandaşları vizesiz bir şekilde 113 ülkeye gidebiliyor. Aralarında AB ülkeleri ve İngiltere’nin de bulunduğu yerlere ziyaret edebilen Vanuatulular vergiyi de dünya standartlarına göre oldukça düşük ödüyor. Özellikle çifte pasaport sahiplerinden gelir vergisi almayı şart koşmayan ülkede yeni teknolojilere adaptasyon olmak için böyle bir adım atıldığı belirtildi.

0
0
0
Yorum Yaz