Buz diyarlarına üç yolculuk

2013-01-12 16:19:00
Buz diyarlarına üç yolculuk |  görsel 1

 

Ufkumuzu genişletmez ve hayatımıza anlam katmak için seyahat en güzel yollardan biridir. Soğuk kış ayları ise zorlu görünse de seyahat etmek için güzel bir dönemdir. İşte Lonely Planet’in “Büyük Yolculuklar” serisinden seçilen ve buz diyarlarına yapılacak üç yolculuk…

Buzul Ekspresi – İsviçre

Trans- Sibirya kadar uzun olmasa da bu tren yolculuğu sizi derinden etkileyecek. İsviçre’de tren yolculuğu yapabileceğiniz pek çok dağ bulunur. Ancak Zermatt’tan başlayıp St. Moritz’e doğru uzanan bu yolculuğun en mistik olduğu kesin.

Bozkırlar, dağ eteklerindeki kaleler, geleneksel mimarinin hüküm sürdüğü kasabalarla birlikte 291 köprü ve 91 tünelden geçeceğiniz bu yolculukta dünyanın en güzel manzaralarına şahitlik edebilirsiniz.

Mesafe: 275 km
Süre: 1-2 gün
İdeal zaman: Aralık – Nisan arası

Buz diyarlarına üç yolculuk…

 

Ring Road – İzlanda

İzlanda her şeyiyle büyülü bir ülkedir. Evcil hayvan sürülerini ovalarda özgürce dolaşırken görmek isterseniz İzlanda Ring Road turu tam size göre!

Ring Road turu esnasında uygun bulduğunuz yerlerde kamp yapabilir, yol boyu İzlanda’nın karakteristik yerlerini görebilirsiniz. Yolunuz üzerinde önceden buzul gölü olan Jökulsárlón’u görebilir, Vatnajökull’dan kopup Avrupa’nın en büyük buzul kütlesini oluşturan devasa buzulları görebilirsiniz.

Mesafe: 1339 km
Süre: 1-3 hafta
İdeal zaman: Haziran – Ağustos arası

Buz diyarlarına üç yolculuk…

 

 

Icefield – Kanada

Kuzey Amerika’daki şüphesiz en görkemli yolculuklardan olan Icefield turunda yaban hayatı, inanılmaz flora ve faunayı, buzulları, gölleri ve uçsuz bucaksız bozkırları görme fırsatı bulacaksınız.

Günümüzdeki verilere göre bu güzergah her yıl 400.000 kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yolda giderken sürekli durmak isteyecek ve manzaralar karşısında nefesiniz kesilecek.

Mesafe: 232 km
Süre: 3-4 gün

(Çeviren: Gizem Aydoğan/milliyet.com.tr)

8984
0
0
Yorum Yaz