Caddebostan’da Küba rüzgârı

2012-11-26 15:22:00
Caddebostan’da Küba rüzgârı |  görsel 1

 

‘Küba-Türkiye’ ikili ilişkilerinin 60’ıncı yılı dolayısıyla Caddebostan Kültür Merkezi, Küba resimleri sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 27 Kasım- 11 Aralık tarihlerinde gezilecek.

Oscar Llanes Gomez’in küratörlüğünde oluşturulan sergi gelenek teması altında Küba kültürünü, atmosferini, sanatını izleyiciye taşıyor. Manuel Mendive, Mario Garcia Portela, Nelson Dominguez, Arturo Montoto, Ruben Alpizar’ın da aralarında yer aldığı Küba’nın önemli sanatçılarının eserlerinden oluşan sergiyle eş zamanlı olarak Küba tarihinde önemli askeri başarılara imza atmış bir devrim kumandanı olan Guillermo Garcia Frias’ın yazdığı “Gerçekle Buluşma” adlı kitabı da okurla buluşuyor. Küba Büyükelçisi Jorge Quesada, iki ülke arasındaki en güzel köprünün kültür olduğuna değinerek “Benim ülkemde çok değerli olan ressamların toplandığı bir sergi bu. Küba müziği Türkiye’de tanınıyor ve seviliyor. Ama Küba ressamları konusunda aynı bilgiye sahip olmadığınıza inanıyorum. Onun için eminim ki bu sergiyi gördükten sonra Küba ressamlarına da değer verecektir.”

‘60 yıllık  bir ilişki’
Quesada, Küba kültürünün daha geniş açıdan Türkiye’de temsil edilmesi için önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeleri şöyle anlatıyor:

“Küba’nın önemli bale topluluğunu ve ayrıca senfoni orkestrasını getirmek istiyoruz buraya. Sadece resim değil Küba’nın diğer sanat kollarındaki çalışmalarını da Türkiye’ye getirerek iki ülkeyi yakınlaştırmak istiyoruz. Biz de aynı şekilde Türk kültürünün ülkemizde tanıtılmasını arzu ediyoruz.”

Küba ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Quesada, her iki ülkenin 60 yıldır saygıyla birbirlerine yaklaştıklarını dile getirerek, “Her ne kadar kültürel açıdan birbirimizden farklı ve coğrafi açıdan uzak olsak da her fırsatta iki ülke de birbirine yaklaşmak için büyük bir gayret içinde. Her iki taraf da gönülden iki ülkenin ilişkilerinin ilerlemesi gerektiğine inanıyor. Türkiye ile 60 yıllık, sağlam bir temele oturmuş ilişkimiz var” dedi.

66
0
0
Yorum Yaz