‘Cellatlar böyle Ninja gibi giyinmez’

2013-01-16 11:22:00
‘Cellatlar böyle Ninja gibi giyinmez’ |  görsel 1

 

 

Pargalı'nın idam edildiği bölüm daha yayınlanmadan tartışma yarattı

"Muhteşem Yüzyıl” dizisinin bu akşamki bölümünde Kanuni Sultan Süleyman, sağ kolu Pargalı İbrahim Paşa’yı boğdurtuyor. Bölüm yayınlanmadan, medyaya dağıtılan fotoğraflar ve görüntüler üzerinden tartışması başladı bile. Tarihçiler boğdurmayla ilgili çok farklı senaryolar anlattı.

 

 

‘BOĞULMA SAHNESİ PALAVRA’ 
Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay: Sahnenin gerçekle alakası yok. Palavra. Pargalı’nın uyandırıldığı da palavra. Orada Ninja Kaplumbağaları gördüm ben adeta. Büyüklerin idamını bir kere ‘Bostancı’ denilen grup yapar. Bunlar padişahın yakın korumasıdırlar. Bir de ‘Dilsiz’ denilen kişiler yapar. Boğanlar, Bostancılardır. Ama Ninja Kaplumbağası gibi de giyinmezler. Paşa, birinci avluda değil, haremin içinde boğdurulmuştur. Kanuni de uyumuyordu. Muhtemelen sesini, hırıltılarını da duymuştur. Çünkü ölüp ölmediğini kontrol etmiştir. Çünkü Osmanlı güvensizlik üzerine dayalı bir imparatorluktur. 

 

İşte O Sahne...

video

">http://
video


 

‘HERKES UYUDUKTAN SONRA BOĞDURULDU’ 
Sanat Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Nurhan Atasoy:Tarihte Pargalı İbrahim öldürüldükten sonra cenazesinin çkarılışı var. Önce saraya akşam yemeğine davet edilmiş, orada misafir edilmiş. O gece sarayda kalmış ve o gece boğulduğu belirtiliyor. Herkes uyuduktan sonra boğdurulmuş olmalı. Çünkü saraydan gizlice çıkartılıyor. Sarayburnu kapısından çıkarılıyor gizlice ve cesedi bir kayığa konuyor ve Fındıklı’ya getiriliyor ve oradaki mezarına gömülüyor. Mezarına da taş konmuyor, kitabe de yok.

‘CELLATLARIN YÜZLERİNİN KAPALI OLMASI ANLAMSIZ’
Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu: Geceleyin boğdurma meselesi daha önce Ebussuud Efendi’nin padişahla diyaloğunda veriliyordu. Kendisi uykudayken bu işlem yapılıyor. Bir de cellatların boğma olayı var. Ama onların yüzlerinin kapalı olması dikkatimi çekti. Ben bu şekilde giyinmiş cellat ilk kez görüyorum. Bu sahne, sanki güncel olaylardan esinlenilmiş gibi. Zaten insanı boğacaklar, yüzlerinin kapalı olmasının bir anlamı yok.

‘KIYAFETLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR’
‘Pargalı’nın Ölümü’ kitabının yazarı tarihçi Aykut Can: Kanuni’nin, İbrahim Paşa’nın canına bir zarar vermeyeceğinin garantisini verdiği söylenir. Aldığı fetva; uykunun yarı ölüm hali olmasından dolayı, paşayı uykuda öldürtmekti. Nihayetinde iftardan sonra 4 dilsiz cellat paşayı idam etti. Dizideki idam sahnesinde gösterilen cellatların kıyafetleri ise pek gerçeği yansıtmıyor. Elimizdeki cellat minyatürleri ve gravürlerine göre Osmanlı cellatları yüzlerini kapatmazlar ve siyah elbise de giymezlerdi. 

(Özlem Yılmaz/Habertük)

591
0
0
Yorum Yaz