Çiğ köfteyi en fazla kaç gün saklamalı?

2016-03-31 16:43:00
Çiğ köfteyi en fazla kaç gün saklamalı? |  görsel 1

Çiğ köfte üreticisi Orhan Kip, hemen herkesin bayılarak yediği çiğ köftenin kaç gün saklanması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Meze olarak ya da tek başına öğün olarak çokça tercih edilen çiğ köfteyi sağlıklı bir şekilde tüketmek için saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor.

Tüketim miktarı her geçen gün artan etsiz çiğ köftenin raf ömrünün en fazla 3 gün olduğu belirtildi. Tüketicileri uyaran sektör temsilcileri, buzdolabında da olsa uzun süre bekleyen çiğ köftenin bakteri üretmeye başladığını vurguladı.

KAYSERİ’DE GÜNDE 4 TON ÇİĞ KÖFTE SATILIYOR

Daha önce çoğunlukla Güneydoğu illerinde sıklıkla tüketilen çiğ köfte, son zamanlarda yurdun dört bir tarafından tüketici buldu. Sadece Kayseri’de günde ortalama 4 ton çiğ köfte satılıyor. Çiğ köfte üreticilerinden Orhan Kip, üretim ve tüketim artışının kaliteyle birlikte hijyen sorununu da gündeme getirdiğini söyledi. Çiğ köfte üretiminde bulgur, isot, toz biber, salça ve tercihen fındık ya da ceviz kullanıldığını belirten Kip, fındık ya da cevizin köfteye et lezzeti verdiğini anlattı. Kip, köfte imalatında kullanılan malzeme kalitesinin doğrudan üretime ve damak tadına yansıdığını kaydetti.

GÜNLÜK TÜKETİLMELİ

Çiğ köftenin günlük tüketilmesinin en doğru karar olduğunu ifade eden Kip, tüketicileri uyardı. Kip, “Çiğ köftenin taze olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kokusudur. Ekşime kokusu geliyorsa köfte tazeliğini kaybetmiş demektir. Çiğ köftenin raf ömrü standart olarak 2 gündür. Sağlıklı olanı ise günlük tüketilmesidir. Süre uzadıkça köfte bayatlar. Buzdolabında korunması köftenin raf ömrünü uzatmaz. Havayla temas eden çiğ köfte, süre geçtikçe acısı artar ve ekşime yapar. 3 günden fazla bekleyen köfte kesinlikle tüketilmemeli.” dedi.

0
0
0
Yorum Yaz