Cildi kırıştıran 5 neden

2016-12-16 11:06:00
Cildi kırıştıran 5 neden |  görsel 1

Yaşlanma moleküler değişikliklerin sonucu oluşmaktadır. Bu moleküler değişikliklere yol açan birçok çevresel faktörler tanımlanmıştır. Ağız yoluyla veya hava yoluyla alınan maddelerin metabolitleri ve hormon düzeyleri deri yaşlanmasını etkilemektedir. Ultraviyole, hava kirliliği, enfeksiyonlar, sigara içmek ve bazı hormonal faktörler yaşlanma sürecini hızlandıran en önemli faktörlerdir. Kırışıklıkların oluşmasında yer çekiminin de etkisi vardır. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, cildi yaşlandıran alışkanlıkları anlattı…

1 - Şeker cilt düşmanı bir besindir. Cildin daha parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulmasına özen gösterilmelidir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilcelere yol açabilir.

2- Makyaj yüzde uzun süre kalmamalı. Gün içinde üst üste ve aşırı derecede makyaj yapılmamalı. Özellikle yatmadan önce yüz temizlenmeli. Çünkü yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizi çabuk yaşlandırır.

3 -Sigara içen kişilerde hayatı boyunca sigara kullanmamış kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklık oluştuğu saptanmıştır. Sigaranın deride yapmış olduğu değişiklikler güneş ışığı, yaş, kilo değişiklikleri ile ilişkili olmayıp; sadece sigara içme süresi ve miktarı ile ilişkilidir. Sürekli sigara kullanımı, cildin esnekliğine olumsuz etkiler yapar.

4 - Pek çok kişi dikkat etmez ama yüz üstü uyumak yüz kırışıklıklarının en önemli sebeplerinden biridir. Bu pozisyon yüzde ve özellikle dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Her ne kadar gece bu pozisyonu korumak zor olsa da, en azından yüzüstü uykuya dalmamak gerekiyor.

5 - Tekrarlayan yüz hareketlerinden kaçının. Çünkü bu tür hareketler yüz kaslarının çok çalışmasına yol açar. Çok sık gülümseyen, kaşını çatan, şaşıran kimselerde kırışıklıklar daha erken oluşur. Bunu önlemek için kişinin daha ifadesiz olmaya dikkat etmesi gerekir. Fakat yaşlandığımızda cildimiz esnekliğini kaybettiği için maalesef oluşan kırışıklık eski haline dönmez ve kalıcı hale gelir.

16
0
0
Yorum Yaz