Devamsız öğrenciler 'mercek altında'

2012-11-26 10:58:00
Devamsız öğrenciler mercek altında |  görsel 1

 

Ankara öğrencilerin devamsızlıklarının önüne geçilmesi için çalışma başlatıldı.

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, kentte 2 binden fazla  okulda  yaklaşık 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, Ankara’nın  ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 80’lerin üzerinde bir rakamla Türkiye  ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade etti.
 
Öğrencilerin devamsızlıklarını çok önemsediklerini dile getiren Aydoğan,  bir gün bile okula gidilmemesinin öğrencinin dersten geri kalmasına neden  olacağını bu sebeple devamsızlıkları önlemek için çalışma başlattıklarını  belirtti.
 
Aydoğan, Ankara’da, Milli Eğitim Müdürlüğünün Bilgi İletişim Sistemi’ne  (BİS) kentteki tüm okulların en küçük sorunlarını bile girdiklerini ve bu sistem  aracılığı ile tüm okullarının her türlü sorununun günlük olarak takip ettiklerini  ifade etti.
 
Okul müdürlerinin buraya günlük olarak devamsızlık yapan öğrencilerin  kayıtlarını da girdiğini anlatan Aydoğan, ”1 milyon öğrencinin bulunduğu  Başkentte her gün yaklaşık yüzde 3-4’lük bir kısım okula gelmiyor. Bu yaklaşık  30-40 bin öğrenciye tekabül ediyor. İllere göre küçük değişiklikler gösterse de  bu rakam Türkiye geneli için de aynıdır” dedi.
 
500 kişilik bir okulda 5-6 öğrencinin devamsızlık yapmasının sorun olarak  görülmeyebileceğini ancak bunun toplama vurulduğunda büyük bir rakama tekabül  ettiğini dile getiren Aydoğan, ”Devamsızlık çok önemli bir konu. Öğrenci için  bir gün bile kayıp. Ankara’da öğrenci devamsızlığı mercek altına aldık. En  ayrıntısıyla konuyu inceleyeceğiz. Bu ay içerisinde 2 bin kadar okul müdürüyle ve  ilçe milli eğitim müdürleriyle toplantı yaptık. Onlara talimat verdim. Öğretmen  kurullarını ayda bir toplayacaklar ve öğrencilerin profilini çıkaracaklar. Bu  sorunlar nereden kaynaklanıyor, niye devamsızlık yapılıyor, bunun önlenmesi için  neler yapılabilinir. Bunları tespit edeceğiz ve bunu çözeceğiz” diye konuştu.
 
Gerekli olması halinde ailelerle görüşülerek ve rehberlik servisinden  destek alınarak sorunun çözme kavuşturulmaya çalışılacağı vurgulayan Aydoğan,  okullara devamın sağlanması için tiyatro, sinema gibi sosyal etkinliklerin  düzenleneceğini söyledi.
         
En çok devamsızlık pazartesi ve cuma
Öğrencinin devamsızlık hakkının bir eğitim öğretim döneminde 45 gün  olduğunu hatırlatan Aydoğan, öğrencilerin kimi zaman keyfi, kimi zaman hasta  oldukları için kimi zaman da aile sorunları nedeniyle okula gelmediklerini  anlattı.
 
Devamsızlıkların özellikle pazartesi ve cuma günleri ile bayram tatilleri  öncesinde yüksek olduğuna dikkati çeken Aydoğan, özellikle lise öğrencileri  arasında devamsızlık oranlarının fazla olduğunu vurguladı. Aydoğan, liseler  içerisinde ise fen ve Anadolu liselerinde devamsızlık oranının düşük, meslek ve  genel liselerinde ise ise daha yüksek olduğunu kaydetti.
         
Aidata izin veremeyeceğiz
Aidat adı altında okullarda para toplandığına ilişkin bazı şikayetler  aldıklarını ifade eden Aydoğan, ”Bunların toplanmasına kesinlikle izin  vermeyeceğiz. Aile birlikleri yasal olarak kurulmuş tüzel kişilikleri olan  kuruluşlardır. Aileler kendi aralarında toplanır okulun ihtiyaçlarını karşılamaya  gönüllü olurlarsa burada bir sorun yok. Ancak aidat altında sanki zoraki bir  şekilde bir para isteniyormuş gibi olmasına izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

212
0
0
Yorum Yaz