En iyi 10 Kanat Restoranı

2013-01-03 21:18:00
En iyi 10 Kanat Restoranı |  görsel 1

 

Tavuk kanadı en çok sevilen ızgara çeşitlerinden biridir. İşte Türkiye'nin dört bir yanından derlediğimiz en iyi 10 kanat restoranı...

 

1.Kanatçı Haydar, bir şehir efsanesinin doğuşu

90’lı yıllardan itibaren, beyaz et üretimindeki değişiklikler, restorancılık alanında da yeni girişimlerin ortaya çıkmasına ve yeni bir sektörün filizlenmesine vesile oldu.
Tavuğun parçalanarak satılması ve tavuk kanadının yeni bir yemek olarak Türk mutfağına ve Türk yemek literatürüne girişi ise apayrı bir hikayedir. Bu süreçte, tavuğun kanat kısmının, değersiz bir ürünken , bir anda en çok talep edilen ürün haline gelmesi, kendi içinde sosyolojik bir araştırmaya gebe.

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

2.Kanatçı Ağa

Beylikdüzü istikametinde giderken sağ tarafta kalan kanatçılar cumhuriyetinin kuruluşu, hem yeri hem de tarihi açıdan Kanatçı Ağa ile başlıyor. Sizi yolun gürültüsünden ve kirliliğinden ayırmayı başarabilen yeşil bahçeye yerleştirilmiş tahta masalarda servis verilen restorana, elit tabaka da çevre sakinleri de geliyor.  İlk açıldıklarında sadece kanat yapılan restoranın mönüsü artık normal bir et lokantasının mönüsüne dönüşmüş. Ama ağrılıklı olarak tavuk kanadı tüketiliyor.

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

3.Kanatçı Muhtar

Özel Soslu Kanadı ve diğer et çeşitleriyle her akşam can Türk müziği eşliğinde damak tadınıza uygun bir akşam ziyafeti için Kanatçı Muhtar’ın Yeri tam size göre. 1200 kişilik yazlık bahçesi ve 1000 kişilik kapalı restoranı bulunan Kanatçı Muhtar Lokantası Beylikdüzü E-5 Karayolu üzerinde hizmetinizde.

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

4.İstanbul Kanat


2003 yılında açılan bu kanatçının ünü giderek yayılıyor.  İstanbul Kanat ustaları lezzetlerinin sırrını açıklamaktan kaçınsa da ipucu vermeyi ihmal etmiyor. Kanatları Maraş biberi ve başka baharatlar, yoğurt, zeytinyağı ve tuzla hazırlıyorlar. 10 saat bu karışımın içinde tutuyorlar. Yakmadan, kıvamında pişirerek müşterilerinin beğenisine sunuyorlar. Kanatların başka bir özelliği de piştikten sonra üzerine beyaz bir sos daha dökülüyor olması. Bu sosun içinde 10 çeşit baharat ve sarımsak bulunuyor.

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

5.Yıldırımlar Restoran

Yıldırımlar restoran Tarsus yolu üzerinde bulunuyor.

Kanatlar biber salçasıyla terbiye ediliyor ve bir saat sosta bekledikten sonra mangala konuluyor. Restoranda kanat dışında kebap, et çeşitleri ve lahmacun da bulunuyor.

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

6.Antakya Kule Restoran

Kanatlar pişirilmeden önce dondurucuda bir gün bekletiliyor.

Kanatların içinde bekletildiği özel sos, kırmızı tatlı biber ve içeriği gizli baharatlar, mısır yağı, zeytinyağı ve limonun mikserle çırpılmasıyla hazırlanıyor. Sosa batırılan kanatlar derin dondurucuya kaldırılıyor ve bir gün  bekletiliyor ve ardından ızgarada pişiriliyor. Kanata alternatif arayanlara kebap çeşitleri, bıldırcın, 15 çeşit kadar meze de sunulabiliyor

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

7.Can Kardeşler

Adana’da bulunan Can Kardeşler'in diğer bir adı da Jumbo Kanat ve büyük boy kanatlarıyla tanınıyor. Sosun yapılışı hakkında bilgi vermek istemeseler de yağ ve salça kullandıklarını belirtiyorlar. .Jumbo kanatlar sosun içinde en az 6 saat kalıyor. Kanat dışında, tavuk ve kırmızı et ızgara çeşitleri, kebap, lahmacun gibi seçenekleri de bulunuyor.

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

8.Botanik Restoran

Kanatların sırrı süt!

Restorana “Doktorun Yeri” de deniliyor.  Kanatlar sosa yatırılmadan önce 8 saat kadar süt içinde yumuşatılıyor ve ardından kömür ateşine alınıyor. Pişmeden 30-40 saniye önce kanatlar ızgaradan alınarak, süzme yoğurt, zeytinyağı, biber salçası ve baharatlarla hazırlanan hafif acı bir sosun içine batırılıyor ve bir müddet daha ateşte tutuluyor. Adana’da bulunan restoranda Hatay yemekleri ve deniz ürünleri bulmak da mümkün.

 

9.Doğan 99

Kanatlar ev salçası, yağ ve Urfa'dan özel getirtilen biberle çiğ köfte gibi iyice yoğruluyor. Kanatların sırrı da galiba burada saklı. Sosun iyice yedirildiği kanatlar bir süre bekletildikten sonra kızartılıyor. Restoranda ayrıca kebap çeşitleri, kaburga ve pek çok meze de müşterilerin damak zevkine sunuluyor. Doğan 99 Mersin’de bulunuyor

En iyi 10 Kanat Restoranı

 

10.Kanatçı Restoran

İzmir’de bir kanatçı!

Kanatçı Restoran, İzmirlilerin uğrak mekanları arasındaki yerini aldı. Kanatların içinde bekletildiği karışım, soya sosu, karabiber, kırmızı biber, kimyon, kekik ve zeytinyağıyla hazırlanıyor. Kanatlar bu sosun içinde dinlendiriliyor. Sonra şişlere geçirilerek kömür ateşinde pişiriliyor

En iyi 10 Kanat Restoranı

11786
0
0
Yorum Yaz