Kredi kartı büyüklüğünde bilgisayar

2017-01-09 11:58:00
Kredi kartı büyüklüğünde bilgisayar |  görsel 1

Kredi kartı kadar bilgisayar üreten Intel, akıllı cihazların donanımını bu yolla güçlendirmeyi hedefliyor. CES 2017’de tanıtılan Intel Compute Card, her türlü cihaz için büyük bir potansiyelin kapılarını açıyor.

Intel, CES 2017’de Compute Card adını verdiği, kredi kartı kadar bilgisayar tanıtımı yaptı. 9,5 cm x 5,5 cm ölçülerinde ve sadece 5 mm kalınlığındaki cihaz gereken tüm donanımları bünyesinde barındırıyor. 7. nesil Intel Core işlemci, bellek, depolama alanı gibi bileşenlere sahip olan Intel Compute Stick, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı seçeneklerini de barındırıyor. Intel Compute Stick, USB-C plus adlı uzantıyla diğer cihazlara bağlanıyor. Bu uzantı hem USB ve PCIe veri bağlantısını, hem de HDMI ve DisplayPort görüntü sinyallerini aktarabiliyor.

kredi kartı kadar bilgisayar

Cihazın tasarımının kart şeklinde olması bir tesadüf değil. Intel bu cihazı ile piyasaya çıkacak bazı ürünlerde yer alması beklenen kart girişi şeklindeki yuvaya uygun tasarlamış. Intel bu ürünün, donanımlarının güçlendirilmesi zor olan akıllı televizyonlar, otomobiller, kiosklar ve hatta buzdolapları gibi cihazları güçlendirmek için kullanılmasını hedefliyor. Intel, cihaz üreticilerinin ürünlerine basit bir şekilde bir Intel Compute Card girişi ekleyerek, bu ürünlerin kolaylıkla yeni donanıma kavuşmasını sağlayabileceklerini belirtiyor.

Compute Card ve kart girişlerini kendisinin üreteceğini de belirten Intel, şimdiden HP, Dell, Lenovo, Sharp gibi markaların bu yeni ürünle ilgilendiğini açıkladı.

 

11
0
0
Yorum Yaz