Osman Müftüoğlu'ndan güzelleştiren 10 besin

2013-01-13 12:05:00
Osman Müftüoğlundan güzelleştiren 10 besin |  görsel 1

 

 

Kadınlar genç ve güzel bir cilde sahip olmanın yolunun haplar, kremler ve ameliyatlardan geçtiğini düşünedursun gerçekte durum farklıdır. Aslolan yiyip içtiklerinizdir. Peki hangi besinler genç ve güzel bir cilde sahip olmanın yolunu açıyor? İşte ilk on!      1. Domates: Balaton Gölü kıyısında yaşayan Macar kadınlarının güzellik sırrının daha çok domates yemeleriyle ilişkili olduğunun anlaşılması likopen mucizesinin keşfini sağladı. Likopen cildin en güvenilir dostlarından biridir. Sadece domateste değil, pembe kırmızı renkli pek çok şeyde mesela karpuz, pembe greyfurt, kan portakalı gibi meyvelerde de bol miktarda likopen var. Domatesi ister ısıtıp üzerine azıcık sızma zeytinyağı gezdirerek, ister yemeklerinize salatalarınıza ekleyerek, çorbasını içerek, isterseniz salçasından istifade ederek tüketin, fark etmiyor. İyi ve güzel bir cilde sahip olmanın yolu öncelikle domatesten geçiyor.

 

2. Zeytinyağı: Akdeniz kadınlarının güzellik sırlarından biri de zeytinyağı olmalı. Bunu hele bir de doğal haliyle –sızması makbuldür-, özellikle zeytinyağıyla birlikte tükettiğinizde işiniz daha kolay, şansınız daha yüksek olacaktır. Yetmişli yaşlarında bile kırklı yaşların cilt güzelliğini sürdüren Sophia Loren’in bu ikiliyi çok sık kullandığını, hatta sızma zeytinyağıyla hazırlanmış ‘zeytinyağı+organik ev salçası’ karışımından krem niyetine yararlandığını bir kenara not ediniz.

 

3. Balık: Bilinen en ünlü cilt dostlarından biri. Gücünü hem güçlü ve kaliteli protein yapısından, zengin fosforik asit içeriğinden, hem de omega-3 yağ asitlerinden alıyor. Özellikle omega-3 yağlarının bilinen en güçlü cilt dostları arasında olduğundan artık hiç kimse şüphe etmiyor. Küçük ve yağlı balıkları haftada 3-4 kez tüketmekte fayda var.

 

4. Ispanak: Demirden ya da C vitamininden zengin olması bir yana ıspanak sardalya balığı ve nohutla birlikte bilinen en güçlü CoQ10 kaynaklarından biri. Ispanağı sık ve bol tüketin, mümkünse pişirmeden, örneğin salata şeklinde tüketmeye dikkat edin.

 

5. Yeşil çay ya da siyah çay: İkisi de ‘cilt doktoru’ kateşinlerden, özellikle Epigallokateşinden son derece zengin doğal içecekler ama yeşil çay azıcık daha fazla kateşin içerdiği için hep ön planda düşünülüyor. Günde 2-3 bardak çay içmekte, çayı cilt düşmanı bile olabilen kahveye tercih etmekte fayda var.

 

6. Bal Kabağı: Mükemmel bir vitamin kokteyli diyebileceğimiz bu doğal mucize özellikle beta karoten bakımından son derece güçlü bir besin ve zaten bu nedenle de ‘güzelleştiren yiyecekler’ listesinin genellikle hep ilk sırasında yer alıyor. Bal kabağını tatlı şeklinde yemek yerine –şekerden cildimiz hiç hoşlanmıyor- daha farklı formlarda tüketmekte fayda var. Mesela bal kabağı çorbası iyi bir çözüm olabilir.

 

7. Yumurta: Mükemmel bir cilt dostu, olağanüstü güçlü bir protein, mineral ve vitamin kaynağı. Yağ da değil haşlayarak yemeye ama taş gibi oluncaya kadar pişirmemeye ‘kayısı formatında’ tüketmeye gayret edin.

 

8. Böğürtlen: Aslında sadece böğürtlen değil ‘berry’ grubu yiyeceklerin neredeyse tamamı cildinizin en yakın dostlarıdır. Listeye karadut, ahududu, kiraz, vişne, çilek, her türlü ‘mersin’ de eklenmeli diye düşünüyorum.

 

9. Su: Belki şaşıracaksınız ama cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu içeceklerin başında su geliyor. Özellikle de mineralden zengin sular cildi şımartıyor, güzelleştiriyor.

 

10. Elma: Cilt dostu yiyecekler listesinde hemen her zaman yer almasını düşündüğüm besinlerden biri de elmadır. Ben elmadaki kuversetinin de diğer antioksidan maddeler, vitaminler, mineraller, hatta pektin adı verilen bir çeşit lifin de cilt dostu olduğunu düşünenlerdenim.

(Osman Müftüoğlu/hürriyet.com.tr)

Güzelleştiren ilk 10

247
0
0
Yorum Yaz