Pasifik'te büyük keşif

2013-01-07 17:14:00
Pasifikte büyük keşif |  görsel 1

 

 

Japon bilim insanları Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde ilk kez dev bir mürekkepbalığını doğal yaşamında görüntülemeyi başardı.

 

 

Bilim adamları ve yayıncılar denizaltıyla çok az oksijenin olduğu okyanusun derinliklerine dalmış, denizaltında 400 saat geçirmişti. Japon yayın kurumu NHK ve US Discovery Channel’ın ortak çalışması sonrası çekilen görüntüler bugün yayınlandı. Görüntülerde gümüş renkli büyük siyah gözlü 8 metre uzunluğundaki mürekkep balığı, akıntıya karşı yüzerken görülüyor.

Dev mürekkep balığının kökenin, mitolojide geçen, İskandinav sularında gemilere saldıran efsanevi deniz yaratığı Kraken’den geldiği düşünülüyor. Anlatılan efsanelere göre Kraken, bir ada kadar büyük, bir gemiyi direk tepesine kadar uzanan kollarıyla devirebilen efsanevi bir deniz yaratığı.

Japon Ulusal Bilim Müzesi’nden araştırmacı Tsunemi Kubodera, “Parlıyor, çok güzel. İlk gördüğümde çok heyecanlandım fakat biz onu bulacağımıza emindik, çünkü geçmiş bilgilere dayanarak onun olabileceği bölgelerde titizlikle araştırma yaptık” dedi. 

1407
0
0
Yorum Yaz