‘RTÜK’ Factor Extreme!

2013-01-16 10:54:00
‘RTÜK’ Factor Extreme! |  görsel 1

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yılan, kurt, kurbağa, örümcek, fare gibi hayvanların da olduğu su tankından erik çıkarma yarışını içeren ve yarışmacıları ağlatan Asuman Krause’nin sunduğu “Fear Factor Extreme” adlı yarışma programı için Fox TV’ye 207 bin TL’lik ceza verdi.

RTÜK, Samanyolu TV’ye ise Şevkat Tepe adlı dizi nedeniyle 97 bin TL ceza kesti. Üst Kurul uzmanlarının hazırladığı raporda,Asuman Krause’nin sunduğu Fear Factor Extreme adlı yarışma programında yarışmacıları korkutan, iğrendiren ve ağlatan etap uygulamalarına yer verildiği belirtildi.
Raporda, hayvanların  hijyen şartlarının da bilinmediği vurgulanırken, “Yengeçlerin arasından ağızla seçilerek alınan ve partnerine yine ağızdan iletilen manda gözlerinin, diğer etaplarda kullanılan ve vücut, yüz üzerinde dolaşan yılan, fare, örümcek gibi hayvanların ne koşullar altında yarışmacı çiftlerin kullanımına sunulduğu hakkında herhangi bir açıklayıcı bilgi verilmediğinden olası bir hijyen sorununu da akıllara getirmektedir" denildi

Raporda, Üst Kurul’un bu yayına mevzuatın, “yayınlar insan onurunu saygılı olma ilkesine aykırı olamaz” ve “Genel sağlığa, çevrenin ve hayvanların korunmasına zarar verecek davranışları teşvik edemez” hükümleri doğrultusunda ceza verilmesi istendi. Ancak Üst Kurul bu yayına, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz” hükmü doğrultusunda 207 bin 684 TL ceza kesti.

Kopan kol ve bacak
RTÜK, terörle mücadeleyi anlatan Şefkat Tepe adlı dizideki kopan kol, bacak sahnelerinin şiddeti özendirdiği ve kanıksattığı gerekçesiyle Samanyolu televizyonuna ise 91 bin 519 TL ceza verdi.

29681
0
0
Yorum Yaz