Saça zarar veren şeyler

2013-01-12 18:40:00
Saça zarar veren şeyler |  görsel 1

Saçınızı çok seviyor ve koruyorsunuz değil mi? Fakat koruduğunuzu 'sanıyor' olabilir misiniz?
İşte farkında olmadan saçınıza yaptığınız kötülükler!

Çok sıcak su
Saçlarınızı yıkarken çok fazla sıcak sudan kaçınmalısınız. Çünkü bu saç tellerinizin kırılmasına neden olur.

Çok fazla şampuan
Şampuan kullanım miktarınızı iyi ayarlamanız gerekiyor. Örneğin kısa saçlara bir nohut tanesi büyüklüğünde gerekirken siz onu daha fazla kullanırsanız ve bir hafta içinde çok sık yıkarsanız saçınız çabuk dökülür ve kepeklenme olur.

Renk açıcılar
Saç renginizi birkaç ton açmanız saç teli sağlığınızı bozabilir ve elektriklenmeler, kırılmalar fazlalaşabilir. Bu nedenle olabildiğince bitkisel açıcılardan yana olmalısınız ya da çok iyi bildiğiniz markalardan.

Kuruyken taramak
Saçlarınızı kuruyken sakın taramayın. Saç tellerinize zarar verirsiniz ve onları kırarsınız. Sonrasında asla düzeltilemeyen saç teli çıkmaları ve elektriklenmeler olur.

Saçı çok sıkı bağlamak
Saç tellerinizi çok fazla gerdirmemelisiniz. Çünkü gerdirdiğinizde teller esner ve büyüme hızı azalır, kırılır.

Saç kremleri
Şampuan sonrası kullandığınız saç kremlerinizi saç diplerinize sürmemelisiniz. Bu saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına ve kepeklernemesine neden olur. Ayrıca saçları döker.

Saç şekillendirici kremler
Sanılanın aksine saç şekillendiriciler saça zarar vermez, korur. Çünkü saç tellerine koruyucu bir katman şeklinde sarılır ve dıştan gelen soğuktan, sıcaktan korur. Fakat aynı saç kremi gibi bu şekillendiricileri de saç diplerinize sürmemelisiniz.

elmaelma.com

242
0
0
Yorum Yaz