“Yeni bir yıla girerken, kendimizi hesaba çekmeye hazır mıyız”

2017-12-14 16:13:00

AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel, “Kendini nasıl görürsen gör, kendini doğru algılatamıyorsan, algılandığın gibi tanınırsın. Yeni bir yıla girerken, kendinizi hesaba çekebilmeliyiz” diyor.

Gerek iş, gerek sosyal hayatta algının önemine işaret eden Ayşen Laçinel, şunları söyledi:

“Algılama gerçektir, derler. Bunu şöyle ifade etmek daha doğrudur ki, algılama gerçek sanılır. Kendini nasıl görürsen gör, sendeki güçlü yönleri, yetenekleri öne çıkaramıyor ve doğru algılatamıyorsan, algılandığın gibi tanınırsın. Gerek iş hayatında gerek sosyal ortamlarında, bir dur ve anla” diye konuştu.

Algı yönetiminde 4 adım

Ayşen Laçinel, 4 adımda algı yönetimine ilişkin şunları anlattı:

1-Sen kimsin? Kendinde beğendiğin, farkettiğin güçlü yönlerin nedir?

2-Birkaç yakınına kendini sor. Seni tanımlasınlar, güçlü yönlerini ve güçlendirmen gerekenleri söylesinler. Onların önerilerini dinle ve savunmaya geçmeden anlamaya çalış.

3-Kendini tanımlaman ile yani öz algınla; seni tanımlayanların algısı yani “algılanan algı” tutarlı mı? Bir karşılaştır.

4)Kendi algınla, algılanan algını tutarlı hale getir. Örnek olarak, sen kendini anlayışlı, takım çalışmasını destekleyen, sürekli gelişen birey olarak görebilirsin. Ancak, arkadaşın seni takım çalışmasını desteklemeyen ve başkalarını farketmeyen biri olarak görmüşse; buna neyin veya nelerin sebep olabileceğini anlamalısın

Kendini gerçekleştirmek için harekete geç

‘Kendini gerçekleştirmek için harekete geç’ diyerek konuşmasına devam eden Ayşen Laçinel, şunları kaydetti: “Nasıl konuşuyor ve nasıl davranıyorsun, öyle algılanıyorsun. Bunu farket ve tutarlı ol. Peki tutarlı olmak yeter mi? Elbette yetmez. Güçlü yönlerini farkedip, işinde ve hayatında uygula, iletişimini bu güçlü yönler üzerine kurmaya çalış. Aynı zamanda güçlü olmayan ne varsa güçlendirmek için çalış ve sana yük olan, düşünce, duygu, alışkanlıklardan öğrenilmiş çaresizliklerinden kurtulmaya çalış. Mevlana Celaleddin Rumi ne güzel söylemiş; 'Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün.' Özetle, söylediklerinin farkında mısın? Söylediğin gibi mi davranıyorsun? Yapabileceğini söylüyor, söylediğini yapıyor musun? Bunları farket. Hayatı, kendini varoluş sebebini farket. Hayattan istediklerin var, tamam peki hayat senden ne istiyor? Düşün ve anlamaya çalış. Öyleyse, kendini gerçekleştirmek için harekete geç. Bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla girerken, kendimizi hesaba çekmeye hazır mıyız” şeklinde konuştu.

0
0
0
Yorum Yaz